| Part Number | 5KP60A-E3 54 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 222770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 5KW 2-Pin Case P600 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5KP60A-E3 54 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5KP60A-E3 54 |
|---|---|
| Maximum Peak Pulse Current | 51.7 A |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | Case P600 |
| Maximum Clamping Voltage | 97 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Breakdown Voltage | 66.7 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 60 V |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 9.1 x 9.1 x 9.1 mm |
| Test Current | 5 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000 |
| ESD Protection | No |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Package | 2Case P600 |
| Replacement Part Number | PART-5KP60A-E3 54 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 13V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ13CA.pdf |
|
Leshan Radio | TVS 600 WATT PEAK PULSE POWER VRWM 24V S - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 185V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE220CAHE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 342V 600W 2-Pin SMB Plastic T R Download PDF datasheet for P6SMB400AHE3_A H.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18AT3G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15CA-E3 5B.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Uni-Dir 25.6V 600W 2-Pin PMDS T R Download PDF datasheet for RSA30LTE25.pdf |
|
Nexperia | PTVS15VZ1USK DSN1608-2 REEL 7 - |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 10.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T12CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30CAHE3 5A.pdf |